Kawa a trening

To, że kofeina ma stymulujące działanie wie każdy, w końcu bardzo często zmęczenie leczymy filiżanką małej czarnej. Doszło do tego, że kawa stała się środkiem zabronionym dla sportowców. Tak więc, jak kawa wpływa na organizm aktywnych osób? Czy warto wypić filiżankę kawy przed treningiem?

 

Kawa dla sportowców?

Dzięki wypiciu kawy zwiększamy przepływ krwi do mięśni serca, co ma znaczący wpływ na trening wytrzymałościowy. Jak to wpływa na wydolność organizmu?
W przypadku osób, które trenują regularnie bardzo ważną sprawą jest prawidłowe funkcjonowanie gospodarki energetycznej, dlatego istotne jest szybkie odbudowanie glikogenu pomiędzy treningami.  Kofeina w tej sytuacji spełnia podwójną funkcję, ponieważ powoduje wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu oszczędza się glikogen zawarty w mięśniach. Natomiast jeżeli pijemy kawę zaraz przed treningiem zwiększa się poziom glukozy.

Kiedy pić kawę?

Kofeina pod postacią kawy bardzo szybko jest dostarczana do całego organizmu. W przypadku długotrwałej aktywności fizycznej, efekty poczujemy pijąc małą czarną 15-20 minut przed treningiem. Natomiast w przypadku krótszych treningów czas ten ulega wydłużeniu do 45 minut.  

Kawa odwadnia

Pijąc kawę przed treningiem należy pamiętać, że nasz organizm odwadnia się, przez co należy wypijać odpowiednią ilość wody. W połączeniu z treningiem możemy doprowadzić do sporego deficytu wody.  

Kofeina a zakwasy

Dzięki kofeinie, można zredukować poziom zespołu opóźnionego bólu mięśniowego (zakwasy). Jest to najbardziej uciążliwy efekt po wykonaniu intensywnego wysiłku fizycznego. Zakwasy są częstym powodem dla którego porzucamy treningi.

Naukowcy z University of Georgia udowodnili, że tabletki z kofeiną zmniejszają boleść mięśni o 46 %. Dzieje się tak ponieważ blokowana jest adenozyna, odpowiedzialna za aktywowanie receptorów bólu w reakcji na mikrouszkodzenia. Jeżeli chcecie osiągnąć taki efekt w domu, wystarczy wypić dwie filiżanki espresso, a na pewno poczujecie ulgę.

transport

Przy zakupach powyżej 500zł
transport Gratis!

zobacz

zbieraj punkty

Twój program lojalnościowy.
Same korzyści.

zobacz

kontakt

Służymy Wam naszym
doświadczeniem i wiedzą.

zobacz

formy płatności

Sprawdź dostępne
formy płatności!

zobacz
 
 
 
  • Koszyk
  • Razem: 0 zł
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności