Kosmiczne ISSpresso

Pierwszy w kosmosie ekspres został uruchomiony przez kończącą półroczny pobyt w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, włoską astronautkę Samanthę Cristoforetti, która doniosłość tej chwili uczciła założeniem stroju z kultowego serialu Star Trek.

 

Włoski ISSpresso

Ten kosmiczny ekspres do kawy, został opracowany przez włoską firmę Lavazza współpracującą z firmą inżynieryjną Argotec i włoską agencją kosmiczną. Jest to pierwsze urządzenie do parzenia kawy w warunkach braku grawitacji.

Specjalna „filiżanka”

Filiżanka została zaprojektowana, aby sprawdzała się w stanie nieważkości jaki panuje na stacji kosmicznej.

Lavazza w kapsułkach

ISSpresso wykorzystuje kawę w kapsułkach, które przyleciały na stację na statku towarowym SpaceX. Dostarczono wtedy zapas 15 kapsułek kawy oraz 5 służących do przepłukania urządzenia. Kolejne są już gotowe do wysłania, gdy tylko zażyczy sobie tego załoga ISS, co niebawem nastąpi.

Różnica w smaku

Obecnie na stacjach kosmicznych mała czarna znajduje się w foliowych woreczkach i należy ją pić przez rurkę. Z pewnością nowa Lavazza jest o wiele smaczniejsza, od pierwotnej wersji, nawet sama astronautka skomentowała nowy wynalazek słowami: „Kawa: najlepsze wsparcie, jakie kiedykolwiek wymyślono”.

O włos od klęski

Ze względu na opóźnienia w dostawie na stację orbitalną niewiele brakowało, a cały eksperyment nie doszedłby do skutku. Ekspres wraz z kapsułkami miał być dostarczony już w styczniu, jednak dotarł na nią dopiero w kwietniu.

Nawiązując do słów Neila Armstronga na Księżycu, Scott Kelly zażartował: „To niewielki krok dla kobiety, ale wielki dla kawy”.

transport

Przy zakupach powyżej 500zł
transport Gratis!

zobacz

zbieraj punkty

Twój program lojalnościowy.
Same korzyści.

zobacz

kontakt

Służymy Wam naszym
doświadczeniem i wiedzą.

zobacz

formy płatności

Sprawdź dostępne
formy płatności!

zobacz
 
 
 
  • Koszyk
  • Razem: 0 zł
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności